piątek, 18 marca 2016

Budżet domowy od podszewki...

Po dłuższej nieobecności wracam do pisania. W dzisiejszym poście dowiesz się w jaki sposób prowadzić budżet domowy, tak aby optymalnie wykorzystać każdą zarobioną złotówkę.Artykuł, który właśnie czytasz dotyczy optymalizacji budżetu domowego. Dokładniej skierowany jest do osób, którzy mają problemy z wydawaniem pieniędzy i przed końcem miesiąca szukają pomocy wśród rodziny, znajomych (nie wspominam w ogóle o możliwości wzięcia szybkiej pożyczki bo jest to najgorsza rzecz, którą możemy zrobić i spłacać 2 razy tyle ile wzięliśmy). Jak nie masz powyższego problemu również dowiesz się wielu cennych wskazówek i po wprowadzeniu kilku czynności w życie możesz zyskać jeszcze więcej.

Podstawowym narzędziem do sprawowania nadzoru nad moim budżetem jest arkusz kalkulacyjny excel, w którym to korzystając z naprawdę prostych funkcji dowiesz się ile masz dochodów a także ile i na co wydajesz pieniądze. Oczywiście aby dowiedzieć się tych informacji musimy coś od siebie dać. Jeżeli z wpisaniem własnych dochodów problemów mieć nie będziesz, to na wpisywanie wydatków musisz poświęcić już trochę czasu - tych i więcej szczegółów jak optymalnie ułożyć swój budżet dowiesz się za chwilę.

Dobrze zaplanowany budżet domowy jest jedną z najważniejszych rzeczy, które musisz wziąć pod uwagę aby osiągnąć cel jakim jest dokładne uporządkowanie finansów. Po co ? - po to żeby starczyło Ci na przeżycie całego miesiąca, a może i nawet uda się odłożyć jakąś część pieniędzy i umiejętne lokowanie ich w różnych programach finansowych (lokaty, konta oszczędnościowe, obligacje, fundusze, etc.), chociaż po ostatnich obniżkach stóp procentowych na duże zyski nie masz co liczyć, ale kto nie odkłada ten nie ma, a kto odkłada to wie o czym mówię.

Pierwszym krokiem, który jest niezbędny do opracowania domowego budżetu to oczywiście przychód na którym opierał się będzie twój budżet. Wiesz już ile miesięcznie zarabiasz więc teraz najważniejszy punkt programu - wszystkie opłaty, które zawsze z wielką niechęcią płacisz (czynsz, gaz, prąd, rachunki za telefon, internet, tv, raty, ...). Po odjęciu wszystkich "stałych" płatności widzisz ile masz i ile musi ci starczyć do następnej pensji.

Kolejne etapy budżetu stanowić będą o wszystkich twoich wydatkach, które dokonujesz, a więc wydatki na jedzenie (ja rozbiłem to na podkategorie: pieczywo oraz wszystko co do używamy do robienia kanapek, a więc wędliny, sery; drugie typowo obiadowe - ziemniaki, mięsa, makaron, ryż oraz wszystko co do przygotowania obiadu używasz; słodycze; owoce), napoje, ubrania, kosmetyki, lekarstwa, i inne rzeczy (jakie, to już od ciebie zależy jakie kategorie do twojego budżetu przyjmiesz). Jeżeli chcesz zobaczyć ile naprawdę wydajesz miesięcznie na życie musisz pamiętać o jednej podstawowej czynności - po zakupieniu każdej rzeczy, musisz wpisać każdy wydatek do poszczególnej kategorii w arkuszu. Po całym  miesiącu dokładnie zobaczysz ile kosztuje życie oraz dlaczego tydzień przed wypłatą na koncie zostały ostatnie grosze.

Jeżeli przed kolejnym przelewem z wynagrodzeniem nie masz już pieniędzy, musisz starannie przeanalizować swoje wydatki i zastanowić się gdzie wydajesz za dużo oraz gdzie można nieco obniżyć nasze wydatki.

W najbliższym czasie napisze kolejny artykuł dotyczący budżetu domowego, w którym umieszczę arkusz z budżetem domowym, który prowadzę na co dzień.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wszystkie chamskie, hejterskie a także niecenzuralne komentarze będą usuwane.