środa, 23 marca 2016

10 efektywnych kroków do oszczędzania pieniędzy.

Dzisiaj kolejny artykuł dotyczący oszczędzaniu pieniędzy. Tym razem dowiesz się jakie efektywne kroki do oszczędzania pieniędzy propaguję w moim życiu. Aby nasze oszczędności były coraz większe to oprócz zoptymalizowanego budżetu domowego potrzebna też jest wiedza, która będzie nas prowadzić do takiego zapasu kapitału, który będziesz mógł przeznaczyć na "rezerwę budżetową" a w późniejszym czasie na odłożenie sporej sumy pieniędzy czy to na wymarzone wakacje czy też na inwestycje.

Photo credit: 401(K) 2013 via Foter.com / CC BY-SA

Efektywne kroki do oszczędzania pieniędzy, po których w Twoim portfelu znajdzie się nawet kilkaset złotych nadwyżki miesięcznie. Tak dobrze widzisz "kilkaset złotych" - wydaje się niemożliwe ? Sprawdź sam, przeczytaj i podziel się swoją opinią pozostawiając komentarz do tego artykułu.


1 - Rzucenie palenia papierosów
Już widzę Twoją minę (o ile jesteś nałogowym palaczem) ;), tak palenie papierosów nie dość, że dla naszego zdrowia jest bardzo szkodliwe to powoduje znaczny, powtarzam znaczny wydatek z naszego budżetu domowego. Pytając znajomych ile dziennie palą papierosów - otrzymałem odpowiedź, że około 1 paczki. Przeliczając to na PLN'y koszt jednej paczki to zazwyczaj 12 zł (biorąc zaokrągloną kwotę), a więc mnożąc to przez 30 dni w miesiącu otrzymujemy bagatela 360 zł. Jak widzisz już pierwszy krok da Tobie tak jak wyżej pisałem kilkaset złotych "dodatkowej" gotówki na koncie. Zdaję sobie sprawę, że z nałogiem łatwo się nie wygra, lecz istnieje kompromis na który możemy pójść. Początkowo wypalając nie 20 papierosów, które są w paczce, a przykładowo 15, a więc dziennie odkładamy 5 petów x 30 dni = 150 papierosów (7,5 paczki). Przeliczając na oszczędności to da nam 90 zł w miesiącu dodatkowej sumy pieniędzy. Zobacz, tylko 5 papierosów mniej spalonych dziennie a prawie "stówa" w portfelu. Jak już wejdzie Ci w krew i przetrwasz dzień z 15 wypalonymi papierosami spróbuj pójść krok dalej - mianowicie kolejne 5 sztuk odejmijmy z dziennej dawki nikotyny we krwi. O dalszych korzyściach nie muszę już chyba wspominać :)


2 - Rób listę zakupów
Idąc na zakupy koniecznie zrób listę tego co chcesz kupić. Unikniesz tym sposobem kupna przedmiotów, które nie brałeś pod uwagę wychodząc z domu, a kupisz je pod wpływem impulsu chwilowej potrzeby. Sporządzenie listy zakupów sprawi dodatkową korzyść jaką jest zmniejszenie liczby wyjazdów do centrów handlowych czy też sklepów osiedlowych po rzeczy, które zapomnieliśmy kupić. Ja na zakupy jeżdżę raz w tygodniu kupując rzeczy, które będą niezbędne na następnych kilka dni. Oszczędzam na tym czas, paliwo na dojazd oraz na zakupie  zbędnych rzeczy, które przez chwilę "cieszą oko" a w dłuższej perspektywie czasu są zwykłą stratą pieniędzy.

3 - Pilnuj wydatków swoich pieniędzy

Jeden z ważniejszych jak nie najważniejszy punkt całej listy. Skrupulatnie spisuj swoje wydatki. Co do tego punktu to pozwolicie, że nie będę się rozpisywał. Dokładny opis krok po kroku opisałem w ostatnim poście do którego zapraszam: http://bornmay11th.blogspot.com/2016/03/budzet-domowy-od-podszewki.html


4 - Kalendarz prezentów
Na początku każdego roku zrób listę prezentów, na które będziesz musiał wydać znaczną sumę pieniędzy czy to na urodziny czy też na święta wielkanocne bądź bożego narodzenia. Po spisaniu całej listy zazwyczaj okazuje się, że w skali całego roku suma pieniędzy wydanych na prezenty dla bliskich wynosi kilkaset a jeżeli trafi się w nadchodzącym roku wesele to nawet kilka tysięcy złotych, wszystko rzecz jasna zależ od wysokości wydanych pieniędzy na prezenty, które robicie w swojej rodzinie.  Aby nie obciążać naszego budżetu jednorazowo polecam korzystanie z rachunku oszczędnościowego (dodanego do konta głównego - oczywiście darmowego bez opłat) na które to wpłacam miesięcznie kwotę, która to nie dość, że czeka na właściwy moment wydania to również zarabia dla nas dodatkową kasę z odsetek. Nie są to zabójczo wysokie zyski, ale każda złotówka dodatkowo wzmacnia nasz budżet.


5 - Porównywarki cenowe i opcjonalny wybór sprzętu
Jedna z lepszych metod wyszukania najniższej ceny w przypadku kupna sprzętu AGD czy też RTV. Również inne kategorie mają w niej miejsce. Właściwie każdą rzecz, którą zamierzam kupić badam w kilku krokach. Jeżeli chodzi o zakup sprzętu, przykładowo niech będzie to TV. Czynność pierwsza - zbadanie specyfikacji technicznej oraz sprawdzenie opinii kilku marek wchodzących w grę na forach internetowych. Krok drugi - sprawdzenie najniższej ceny, tutaj korzystam z 3 serwisów (ceneo, skąpiec, nokaut). Ostatni krok po zbadaniu najniższej ceny - sprawdzenie czy dany sklep rzeczywiście istnieje oraz jakie ma opinie wśród osób, które już dokonały tam zakupu. Jeżeli nie ma negatywnych komentarzy to ostatecznie finalizuję zakup. Oszczędności są kilkuset złotowe. Więc jeżeli ktoś twierdzi, że bezpieczniej jest mimo wszystko kupić sprzęt z pobliskiego sklepu to jest w dużym błędzie. Z reguły tłumaczenia osób są takie: "jak się zepsuje urządzenie to jak z gwarancją?". Otóż od kilku lat w większości znaczących firm występuje gwarancja "door to door". W przypadku zepsucia się sprzętu wystarczy zadzwonić do serwisu tej firmy i w przeciągu kilku dni (czasami w ciągu 24 h) serwisant przyjedzie do naszego domu i albo naprawi to na miejscu, a jeżeli usterka jest większa to zabiera sprzęt i po naprawie przywozi do domu. Więc wszystko jest z pominięciem sklepu od którego kupiliśmy urządzenie.


6 - Eliminacja opłat bankowych - płać rachunki przez internet
Do dnia dzisiejszego jak tylko przechodzę obok poczty to zadziwia mnie widok - nie osób stojących za paczką, ale osób robiących opłaty za mieszkanie oraz inne media. Zazwyczaj każda jednorazowa opłata w poczcie polskiej wynosi 2,5 zł, średnio każdy płaci za mieszkanie, gaz, prąd, telefon, internet, tv, czyli 6 opłat x 2,5 zł = 15 zł na miesiąc. W skali roku korzystając z tej usługi wyrzucamy w błoto 180 zł, a to już nie taka mała kwota. Jak uniknąć tych opłat ? Właściwie większość popularnych kont bankowych z możliwością logowania się w internecie daje nam taką możliwość. Mało tego, dużo z tych osób posiada już konto z możliwością płatności przez internet, ale ich tłumaczenie i rozumowanie, że na poczcie otrzymają potwierdzenie i jest to bezpieczniejsza forma zapłaty jest zgubna. Wystarczy, że zgubimy potwierdzenie wpłaty a za jakiś czas dostaniemy ponaglenie do zapłaty, bo pieniądze nie doszły na wskazane konto. A zdarzyć się to ma prawo, wystarczy, że Pani wprowadzająca numer konta pomyli się z jedną cyfrą i już przelew idzie do kogoś innego. Płacąc przez internet każda nasza wpłata automatycznie zachowuje się w historii użytkowania konta, więc nie dość, że oszczędzamy miejsce na gromadzenie papierowych potwierdzeń to jeszcze oszczędzamy czas no i pieniądze.


7 - Oszczędzaj energię elektryczną
Wszystkie Twoje urządzenia domowe, które są podłączone do zasilania pobierają prąd. Dzieje się to nawet wtedy, gdy nie są używane i nawet jeśli są wyłączone. Pierwsza dobra rada - jeżeli masz dużo urządzeń podpiętych do listwy zasilającej - wyłącz ją na off, a zaoszczędzisz tym sposobem w ciągu roku kilkadziesiąt złotych. Dotyczy to oczywiście urządzeń, które w danym momencie nie używasz i nie będą używane przez dłuższy czas np. w nocy gdy śpimy bądź też jak jesteśmy w pracy. (nie dotyczy lodówek i pompek w akwariach ;)).


8 - Rozsądne korzystanie z wody
Higiena w życiu człowieka jest bardzo ważna. Po ciężkim dniu w pracy każdy marzy o tym, aby szybko przyjść do domu zjeść obiad i zrobić sobie gorącą kąpiel w wannie wypełnionej po brzegi wodą. Tak masz rację, z tymże codziennie jakbyś chciał tak postępować to za wodę zapłacisz znaczną część swoich oszczędności. Rozwiązań aby ominąć duże wydatki związane z użyciem wody jest kilka. Ja osobiście preferuję prysznic, wystarczy 5-10 minut i jestem odświeżony i równie dobrze umyty jak po godzinnej kąpieli w wannie. Co do różnicy w oszczędzaniu wody na jednej kąpieli wynika to z moich obliczeń następująco. Koszt wody u mojego dostawcy:
- zimna woda i kanalizacja - 7,77 zł/m3. 
- podgrzanie wody - 11,30 zł/m3, czyli ciepła woda kosztuje - 19,07 zł/m3.
Będąc pod prysznicem od 5-10 minut zużywam ~ 15 litrów wody (3l ciepłej, 12l zimnej) - 0,06 zł + 0,09 zł = 0,15 zł za prysznic. (54,75 zł w skali roku)
Natomiast biorąc kąpiel w wannie zużywam ~ 110 litrów wody (60l ciepłej, 50 zimnej) - 1,14 zł + 0,39 zł = 1,53 zł za kąpiel. (558,45 zł w skali roku). Oszczędności w skali roku wynoszą zatem 503,70 zł. Aby nie popaść w skrajność jak zrobimy kąpiel raz, dwa razy w tygodniu to także zaoszczędzimy krocie.


9 - Ubezpieczenie auta
Temat z ubezpieczeniem aut (OC/AC) jest dość podobnym tematem do porównywarek cenowych. Jest kilka opcji albo poszukamy najtańszego ubezpieczyciela przez internet (ostatnio bardzo głośno o serwisie rankomat.pl) osobiście jeszcze z tej opcji nie korzystałem. Druga opcja z której korzystam to stacjonarny punkt w którym znajduje się kilkadziesiąt ubezpieczycieli w jednym miejscu (CUK). Oszczędności jakie można uzyskać wybierając produkt z centrum ubezpieczeń, a idąc do pierwszej lepszej firmy zajmującymi się ubezpieczeniami (PZU) jest o kilkadziesiąt procent tańsza. A PZU jeżeli chodzi o OC wybiera corocznie około 28 % Polaków a AC 33 %. Czyli przeliczając na oszczędności - kilka stówek przy maksymalnej zniżce - 60% za bezszkodową jazdę.


10 - Najpierw zapłać sobie
Ostatni krok w szukaniu oszczędności poszukaj u siebie na koncie zaczynając od odłożenia części pieniędzy i przeznaczenia jej na swoją emeryturę bądź też rezerwowy zapas gotówki. Jedyne co musisz zrobić to po otrzymaniu wynagrodzenia przelej na swoje konto oszczędnościowe z góry ustaloną przez Ciebie część wynagrodzenia bez których mimo wszystko dasz radę przeżyć do kolejnej wypłaty. Początkowo żeby bardzo nie uszczuplać portfela załóżmy, że 5% z wynagrodzenia będzie trafiało na konto oszczędnościowe. Po kilku miesiącach o ile te 5% nie stanowiło kłopotu możesz podnieść nieco poprzeczkę i będziesz odkładać 10%. Suma może niewielka ale po systematycznym odkładaniu przez kilka lat urośnie spora suma pieniędzy.


Na dzisiaj to już wszystko, zapraszam do zostawienia komentarza po przeczytaniu artykułu.

2 komentarze:

  1. Ja oszczędzam np. na ubezpieczeniu samochodu. W warszawskiej Panda Ubezpieczenia wykupiłem polisę OC i AC i udało mi się zapłacić mniej niż w zeszłym roku. Brawo ja!

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja sobie do tego wszystkiego dorzucam jeszcze promocje bankowe, bo wpada trochę kasy. W połączeniu z powyższymi pomysłami robi się całkiem sporo :)

    OdpowiedzUsuń

Wszystkie chamskie, hejterskie a także niecenzuralne komentarze będą usuwane.